A történelem leghíresebb börtöne ma múzeum mégpedig a kaliforniai San Francisco közelében egy szigeten, melynek neve: Alactraz. A szó spanyol eredetű, jelentése Pelikán, lévén, hogy 1775-ben Juan Manuel de Ayala (spanyol hajós) ekkor lépett először európaiként a szigetre, ahol pelikánok tucatjait találta és róluk nevezte el a szigetet. Később Alcatraz katonai erődítmény lett, majd 1861-től egészen 1963-ig vagyis több mint száz éven keresztül börtönként funkcionált. Történetének leghíresebb időszakát az 1934 és 1963 közötti évek jelentették, amikor Alcatraz maximális biztonságú szövetségi börtön minősítést kapott. Ez azt jelentette, hogy ebben az időszakban az USA teljes területéről hoztak ide foglyokat, akik vagy különleges eseteknek minősültek (mint például Al Capone a világ leghíresebb maffia-vezére) vagy más börtönökben problémákat okoztak (szökéseikkel, lázadásaikkal vagy egyéb kihágásikkal).
Az Alcatraz napjainkban. Forrás: historyhit.com
Ilyen fogoly volt Frank Morris is, aki 1960-ban 34 évesen került az Alcatrazra, mégpedig szökésért. Eredetileg bankrablásért ült 1956 óta de mivel több szökést is megkísérelt korábbi börtöneiből, így problémás elítéltként az Alcatrazra szállították. Az 1962 június 11-én végrehajtott híres szökésének bemutatása előtt azonban érdemes pár szót még ejtenünk a börtönről.
Frank Morris. Forrás: allthatsinteresting.com
Az Alcatraz sziget alig fél kilométer hosszú és legszélesebb részén is csak 200 méter a távolság két partvonala között. Ez azt jelenti, hogy egy nagyobb és néhány kisebb épület fér csak el rajta. A fő épületben 4 blokk lett kialakítva (de csak hármat használtak), összesen 350 cellával. A szigeten azonban fénykorában sem volt soha több 302 rabnál. A börtön 29 éves szövetségi fegyintézetként való működése alatt 1545 ember raboskodott falai között. Érdekesség, hogy a többi amerikai börtönnel ellentétben itt a rabok egyéni cellákat kaptak, ezek mindegyike 2,7 méter hosszú és 1,5 méter széles volt csupán. Minden cellához tartozott WC, mosdó, ágy, polc és egy szellőző. A sziget körülbelül 2 kilométerre található a parttól, a San Franciscoi öböl közepén, körülötte télen-nyáron 10-15 fokos (úszásra kimondottan hideg) az óceán vize, melyben ráadásul mindig sok volt a cápa. Mindezek alapján azt lehetne mondani: innen aztán tényleg lehetetlen a szökés. És mégsem volt az.
A kép forrása: LINK
Ami a híres, 1962-es szökést illeti:
Frank Morris az Alcatrazra 1960-ban érkezve barátkozott össze az Anglin testvérekkel (John és Clarence Anglinnel) akikkel közösen tervezte meg Alcatraz fennállásának egyetlen sikeres szökését. Szökésük alapját az a felismerés jelentette, hogy az egymással "háttal álló" cellasorok között szellőző járatok vannak, melyek felfelé egészen a tetőig érnek. Ebbe a bizonyos keskeny és nagyon szűk résbe a cellák szellőzőnyílásainak kitágításával jutottak. A munkát kanalakkal, pénz érmékkel és egyéb fém tárgyakkal végezték, kb 5-6 hónap alatt, többnyire éjszakánként dolgozva. Azért, hogy nappal ne vegyék észre az őrök az egyre nagyobb nyílást: kartonból szellőző-fedőt készítettek munkájuk eltakarására, mely pontosan úgy nézett ki, mint az eredeti szellőző. Arra is volt gondjuk, hogy WC papírból és a börtön-fodrászatból ellopott hajakból illetve rongyokból bábukat készítsenek ágyaikba, hogy a járőröző őrök ne szúrják ki eltűnésüket az éjszaka folyamán.
A kép forrása: www.tortenelmi.blog.hu
A szökés napján azután átmásztak celláikból a szellőző járatba, majd felkapaszkodtak a tetőre és onnan a falakon le a sziget partjára. Lopott esőkabátokból, tutajokat készítve ereszkedtek az óceánba és jutottak ki a partra.Az alábbi kép egy alaprajz az Alcatraz szigeti főépületről vagyis magáról a börtönről:
A térkép forrása (a magyar nyelvű feliratok nélkül): LINK
A két kilométeres útjuk a partra biztosan nem lehetett könnyű a 10 fokos vízben az erős áramlatok között, nem beszélve a cápákról. Hosszú évtizedekig bizonytalan volt, hogy a három szökevény tengerbe fulladt e, de aztán 1979-ben lezárták az egész ügyet azzal, hogy a három férfit az óceánban veszettnek nyilvánították.
1979-ben készült el Morrisék szökéséről az egyik legjobb filmfeldolgozás is, mégpedig Clint Eastwood főszereplésével. A címe: Szökés Alcatrazból. A filmről a Solo Avius blog saját elemzést készített.
Később, 2010-ben és 2012-ben az Anglin fivérek nővérei és Robert nevű öccsük is azt nyilatkozták: hogy testvéreik túlélték a menekülést és telefonhívásokat illetve képeslapokat kaptak tőlük [forrás]. Még később néhány éve újabb bizonyítékok kerültek elő, melyek arra utalnak, hogy a szökés bizony valóban sikeres volt és Morrisék magas kort megélve élvezhették a szabadságot (sokak szerint Brazíliában), mint a történelem leghíresebb börtön-szökésének túlélői.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nanga Parbat 2024.05.20. 10:12:21